Nordplus Junior projektas „Sužinok, Pažink, Bendrauk!“


Kaip ir kasmet, šiemet Karmėlavos Balio Buračo gimnazija vėl dalyvauja tarptautiniuose projektuose. Šiais mokslo metais 8a ir 8b klasių mokiniai turėjo progą susipažinti su Suomijos kultūra ir kalba, tiesiogiai pabendrauti su savo bendraamžiais Suomijos Piikio vidurinės mokyklos mokiniais ir pristatyti savo lietuviškąją kultūrą.

Gruodžio mėnesį mūsų mokiniai, lydimi dramos mokytojos Svetlanos Konkovos, anglų kalbos mokytojų Rūtos Kaltenienės ir Virginijos Kanapinskienės bei gimnazijos direktorės Rimos Kuktienės, lankėsi Suomijos Pikkio vidurinėje mokykloje. Vaikai gyveno suomių šeimose, mokėsi suomių kalbos pradmenų, dalyvavo dramos užsiėmimuose mokykloje ir už jos ribų, kartu su draugais lankėsi pamokose, lankė įžymias istorines regiono vietas. Grįžus į Lietuvą, suomių ir lietuvių draugystė nenutrūko – projekto dalyviai aktyviai bendravo socialiniuose tinkluose, keitėsi savo kasdienio gyvenimo įspūdžiais ir nuotraukomis.

Kovo 4–11 dienomis mūsų gimnazijoje kartu su savo dramos mokytoja Teija Laukkanen, mokytojo padėjėja Inga Daliūtė-Tikka, anglų kalbos mokytoja Terhi Kivilammi ir mokyklos direktore Johanna Jarvinen lankėsi 14 suomių mokinių. Visa savaitė buvo labai aktyvi! Naudodami Kahoot internetinę platformą, pasitikrinome, ką žinome apie Lietuvą ir Suomiją, mokėmės lietuviškų ir suomiškų dainų, žaidėme komandų formavimo žaidimus. Dramos užsiėmimų metu lietuviai puikiai suvaidino suomių epo „Kalevala“ ištrauką anglų kalba. Labiausiai suomius nustebino ir sužavėjo pavartoto suomiškos frazės. O suomiai išradingai pateikė ir suvaidino lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė“. Vaikai patyrė neišdildomų įspūdžių! Technologijų mokytojos Aušros Petrusevičienės padedami, vaikai pynė Draugystės apyrankes, kepė ir skanavo Užgavėnių blynus. Pradinių klasių mokytoja Daiva Klizaitė sužavėjo suomių mokytojas pakvietusi jas sudalyvauti ketvirtokų pamokoje lietuvybės tema, kuri vyko Karmėlavos bibliotekos erdvėse. Matematikos mokytojos Sigita Žuklijienė, Lina Bagužienė ir Laura Mačionienė tarptautinėms lietuvių ir suomių mokinių komandoms pravedė interaktyvią matematikos pamoką.

Projektinės veiklos vyko ir už gimnazijos ribų. Kartu su suomiais aplankėme istorinius Vilniaus ir Kauno senamiesčius, žavėjomės Trakų pilies didingumu. Mokiniams labai patiko edukacinis užsiėmimas Kauno nacionaliniame Dramos teatre. Ne mažiau įspūdingą dieną praleidome Palukščio dvaro sodyboje Rokynė – ten susipažinome su lietuviškomis duonos kepimo tradicijomis, žaidėme senuosius lietuvių liaudies žaidimus, kiekvienas turėjo progą suformuoti ir įkaitintoje krosnyje išsikepti savo duonos kepaliuką. Vėliau, saulutės lepinami, mokiniai tarptautinėse komandose varžėsi įvairiose sportinėse, taiklumo ir sumanumo rungtyse, kurios reikalavo ne vien fizinės ištvermės ir atidumo, bet ir stipraus komandinio susibendravimo. Vaikams ypač patiko ėjimas mediniu trikampiu, kai pats tik stovi ant medinio trikampio, o draugai, veikdami kartu, naudodamiesi virvėmis, tave perneša iki finišo linijos; taip pat šaudymas iš arbaleto, medinių kamuolių mėtymas į taikinį ir rungtis „Močiutės langų daužymas“.

Labai džiaugiamės, kad projektas pavyko – ir suomiai, ir mūsų gimnazijos mokiniai, bendraudami ir svečiuodamiesi vieni pas kitus, pažino vieni kitų kultūrą, istoriją ir tautosaką, išmoko šiek tiek kalbos. Labiausiai džiugina akyse besikeičiantys projektuose dalyvaujantys mūsų mokiniai – jie tarsi ūgteli, tampa atsakingesni, labiau organizuoti, atsiskleidžia jų asmenybės. Atsiskleidė ir paslėpti jų aktoriniai talentai! Mūsų gimnazijos mokiniai ne tik susidraugavo su projekto partneriais suomiais – labai sustiprėjo pačių lietuvių mokinių tarpusavio draugystė ir ryšys. Be abejo, bendravimas anglų kalba itin sustiprino ir anglų kalbos įgūdžius. Kai kurie prisipažino, kad jau ir mąsto angliškai. J

Dėkojame visai mūsų bendruomenei: dalyvavusiems mokiniams ir jų šeimoms, prie projekto veiklų prisijungusiems mokytojams ir visiems, kurie padėjo įgyvendinti šį projektą! Mūsų draugiška veikla kartu yra sėkmingo projekto garantas!

Dramos mokytoja Svetlana Konkova:
Žavėjausi mokinių drąsa būti savimi. Manau, šią patirtį mokiniai prisimins visą gyvenimą. Vos per keletą savaičių mokiniai suaugo, subrendo, tapo atsakingesni ir ryžtingesni. Pirmieji bandymai scenoje sužavėjo net didžiausius skeptikus – mokiniai išties sukūrė stebuklą! Ačiū už puikias emocijas ir neišdildomus prisiminimus...

8 b klasės mokinė, projekto narė Brigita Vuosaitytė:
Nordplus projekto metu išmokau ne tik susikalbėti angliškai, bet ir labai įdomios Suomių kultūros, dramos, draugiškumo, supratingumo. Pradžioje tikrai buvo sunku nauji žmonės, nauja aplinka, viskas neįprasta, bet atsisveikinti buvo dar sunkiau. Manau, kad šis projektas yra labai įdomus bei vertingas ir tikiuosi dar kartą sudalyvauti :))

8 b klasės mokinė, projekto narė Rusnė Kulikauskaitė:
Labai džiaugiuosi, kad nusprendžiau dalyvauti šiame Nordplus projekte. Tai buvo mano geriausias išbandymas šiais metais☺️ Tikrai, galiu pasakyti, kad ir pagerėjo mano anglų kalbos žinios, ir žinoma susiradau gerų draugų. Buvo labai įdomu sužinoti apie jų kultūrą, tradicijas ir aplankyti pačią šalį. Taip pat buvo labai smagu perteikti jų pasaką 'Kalevala'. Taip pat išmokau keletą suomiškų žodžių ir frazių kaip 'Labas' 'Ačiū' ir panašiai. Tikrai yra naudinga ir smagu išbandyti save tokiame projekte jeigu net ir nemoki labai gerai kalbėti angliškai, nes tikrai po jo tai pasikeis!

Projekto koordinatorė mokytoja Rūta Kaltenienė