Karmėlavos moksleivių tarptautiniai mainai su Italijos bendraamžiais


Baigėsi kasmetiniai Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos tarptautiniai moksleivių mainai su Italijos Luca Pacioi liceo. Atsisveikinant buvo nemažai jaudulio, išsiskyrimo ašarų, padėkų – tai rodo, kad mainai pavyko. Dvidešimt mūsų mokyklos mokinių susirado puikių draugų Italijoje, pramoko jų kalbos, susipažino su kultūros ypatybėmis. Dvi savaites mainų dalyviai ne tik kalbėjo, bet ir galvojo angliškai, išbandė save gyvendami svetimoje šeimoje, priimdami draugą pas save ir pasakodami italams angliškai apie įžymiausius Lietuvos objektus. Labiausiai džiaugiamės, kad mūsų devintokai, dešimtokai ir vienuoliktokai, anksčiau net nežinoję vienas kito vardų, mainų metu itin susidraugavo tarpusavyje. Tai irgi vienas iš projektų ir mainų tikslų.

Moksleiviai ir jų šeimos susidūrė su maloniu išūkiu – dalyviai gyveno vieni kitų šeimose. Tokios sąlygos patiko ir mokiniams, ir jų artimiesiems. „Kadangi buvau mainuose pirmą kartą, buvo šiek tiek baisu, tačiau, kai susipažinom su italais, viskas buvo puiku. Jie nuostabūs draugai, lygiai tokie pat draugiški kaip ir mūsų lietuviai. Pamačiau Cremą – mažą, bet labai gražų miestelį, kupiną šiltų ir besišypsančių žmonių. Patyriau keistą jausmą, kai reikėjo gyventi kitoje šeimoje, bet vėliau pripratau ir, kai reikėjo važiuoti namo, visai nenorėjau. Labiausiai patiko itališki ledai – niekad nesu valgiusi skanesnių! Nerealu! Išmokau keletą itališkų posakių ir šiek tiek kitokios jų kultūros, kuri skiriasi nuo lietuviškos. Buvo nerealu, manau, vykčiau dar daugelį kartų be jokios baimės, nes tai, kas vyko tais savaites, – žodžiais neapsakoma. Kiekvienas turėtų pabandyti sudalyvauti mainuose ir suprasti, ką tai reiškia!“ – savo patyrimais dalinasi 11-okė Skaistė Skučaitė.

Su dvidešimčia mokinių savaitę produktyviai ir maloniai viešėjome Italijoje – aplankėme Džiuljetos kiemelį Veronoje, stebėjome gydomąsias versmes Sirmione kurorte, grožėjomės Milano Duomo katedros didingumu, dalyvavome pamokose, daug sužinojome apie trąšų gamybą ir ekologiją edukacinėje programoje Timoti gamykloje. Priimdami italų moksleivius Lietuvoje, papasakojome jiems apie Vilniaus senamiesčio unikalumą, Trakų didybę, Kernavės paslaptingumą, orientaciniame žaidime kartu atradome įdomiausias Kauno vietas. Italai dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose Marzotto grupės įmonėje (buvusiame Litekse), kalbino „Pas Paolo“
picerijos savininkus apie jų verslą Lietuvoje. Esame labai dėkingi VDU universiteto ir Dante
Alighieri komiteto dėstytojui Stefano M. Lanza už nepakartojamas italų-lietuvių kalbų pamokas
mūsų ir italų mokiniams.

Taip pat ačiū mūsų gimnazijos technologijų mokytojai Aušrai Petrusevičienei, kaip ir kasmet maloniai sutikusiai pamokyti italus lietuviškų rankdarbių, gimnazijos bibliotekininkei Kristinai Janulienei už šiltas atminimo dovanėles, gimnazijos direktorei Rimai Kuktienei už nuoširdų rūpestį ir visiems kolegoms, draugiškai priėmusiems italų moksleivius į savo pamokas.

Tikėkimės, kad mainai tęsis ir kitais metais ir kad daugiau moksleivių galės išbandyti save ir susipažinti su itališka kultūra.

Šių metų mainų organizatorės mokytoja Rūta Kaltenienė ir pavaduotoja ugdymui Jurgita
Stripeikienė