Kai viduržiemį darosi šilta: aštuonių šalių darželio pedagogų seminaras Lietuvoje


Šaltoką vasario pradžią Karmėlavos lopšelyje – darželyje „Žilvitis“ ir Kauno l/d „Pušynėlis“ vyko tarptautinis ikimokyklinio ugdymo pedagogų seminaras „Liaudies kultūra – sėkmingas ikimkyklinio ugdymo būdas“. Tarptautinio Erasmus projekto „Vaikų misija: Europa be sienų“ koordinatorė Jolanta Varanavičienė sukvietė pedagogus iš Italijos, Prancūzijos, Turkijos, Airijos, Portugalijos, Graikijos ir net iš tolimosios Reunion salos, kad pastarieji pasidalintų savo patirtimi ir pasimokytų iš Lietuvos kolegų. Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus +“ programos lėšomis.

Svečiai turėjo atlikti namų darbus ir kartu su savo vaikais atlikti Lietuvos kolegų atsiųstas užduotis bei pamokyti vaikus pagrindinių lietuvių kalbos frazių. Pristatymų metu buvo malonu klausytis, kaip Reunion salos vaikai svaikinasi ir skaičiuoja lietuviškai. Ypač sužavėjo turkų vaikų žaidžiamas lietuvių liaudies žaidimas „Šiaudų batai“. Italų darželio vaikai visų širdis papirko dainuodami mūsų lopšinę „A a pupa“. Prancūzijos Bordeaux miesto vaikai vaidino lietuvišką pasaką, o Airijos mokyklos vaikai perprato lietuvių virvelinės keramikos paslaptis bei surengė parodą bendruomenės nariams. Portugalijos mokykla karpė tradicinius mūsų karpinius ir jais pasipuošė Kalėdoms.

Įdomus faktas, kad Airijos Trim mokykla nutarė seminaro metu Lietuvos garbei iškelti lietuvišką trispalvę ir socialiniuose tinkluose paskelbė ieškanti jos pasiskolinti. Lietuvos ambasada Dubline, sužinojusi apie šią iniciatyvą, padovanojo lietuvišką trispalvę Airijos mokyklai ir pasiūlė visokeriopą pagalbą Karmėlavos darželiui įgyvendinant šį tarptautinį projektą. Kai nuvyksime į Airiją, būtinai apsilankysime Lietuvos ambasadoje ir padėkosime už šią gražią iniciatyvą.

Karmėlavos darželio bendruomenė, laukdama svečių, taip pat netinginiavo. Suorganizavome edukacinį projektą „Europos šalių kalbos“, kuriame pabandėme realizuoti ankstyvojo kalbų ugdymo siekius ir mums tai pavyko. Kiekviena darželio grupė kuriam laikui virto maža projekto partnerių šalies salele: „Saulutės“ – Portugalija, „Ančiukai“ – Turkija, „Nykštukai“ – Graikija, „Žvaigždutės“ – Airija, „Kiškučiai“ – Prancūzija, „Pelėdžiukai“ – Reunion sala, o „Boružėlės“ – Italija. Kiekviena grupė pasipuošė pasirinktoms šalims būdingais simboliais, klausėsi muzikos, pasakų ir ... mokėsi pasisveikinti šios šalies kalba. Pavyko puikiai – vaikams dažnai sekėsi netgi geriau nei auklėtojoms. Dvimečiai „portugalai“ net praėjus porai mėnesių po projekto sveikinasi ir atsisveikina lietuvių ir portugalų kalbomis. Šis edukacinis projektas dar kartą įrodo, kad vaikai ypač lengvai mokosi kalbų ir būtina kuo anksčiau pradėti jų mokytis žaidžiant, vaidinant – vaikui natūraliais būdais.

Seminaro metu aštuonių šalių mokytojai ne tik mokėsi, tobulino savo profesinius gebėjimus, bet ir susipažino su lietuvos kultūra, gyvenimu. Visi seminaro dalyviai į Lietuvą atvyko pirmą kartą. Daugelis iš jų turėjo stereotipus apie Lietuvą, kaip apie postsovietinę šalį, kurioje nieko nėra įdomaus. Šie stereotipai buvo sulaužyti jau pirmosiomis dienomis. Mokytojai pripažino, kad Lietuva turi turtingą kultūrą, o lietuviai ne tik kalba užsienio kalbomis bet ir yra nepaprastai vaišingi ir svetingi žmonės.

Svečiai aplankė Trakus, kur kepė duoną, susipažino su karaimų tradicijomis. Bene didžiausias įspūdis jiems buvo užšalęs Galvės ežeras. Visi svečiai pirmą kartą savo gyvenime užlipo ant ledo ir tai jiems buvo tikras iššūkis. Semianro dalyviai aplankė Kernavę, pirmąją Lietuvos sostinę, patyrė tradicinės pirties malonumus Rumšiškėse ir netgi maudėsi eketėje.

Paskutinę seminaro dieną svečiai turėjo suorganizuoti edukacines veiklas su Karmėlavos darželio vaikais. Kiekvienos šalies pedagogai pasiskirstė į grupes, kuriose su vietos pedagogėmis organizavo ugdomąsias veiklas tradicinės kultūros tema. Turkės auklėtojos su vaikais vaidino šešėlių teatrą, auklėtojas iš Portugalijos Paulo vaikams atvežė smėlio su kriauklėmis iš Atlanto vandenyno – vaikais turėjo jas susirasti ir suverti vėrinius. Prancūzės pedagogės Christelle ir Pauline surengė vaikams tradicinę šventę su pyragais ir karūnomis. Mokytojas iš Reunion salos vaikams atvežė tradicinių prieskonių – vaikai uostė, mokėsi atpažinti kvapus. Italų mokytojai Angela ir Fabrizio žaidė su vaikais itališkus liaudies žaidimus ir ieškojo panašių lietuviškų žaidimų. Veiklos labai patiko tiek vaikams, tiek Lietuvos ir užsienio šalių pedagogams.

Ši seminaro dalis yra didžiulis iššūkis pedagogams, nes organizuoti veiklas kitos šalies, kitos kultūros, kita kalba kalbantiems vaikams reikalauja itin aukštų profesinių ir asmeninių kompetencijų. Šioje vietoje mums itin praverčia glaudus bendradarbiavimas su Karmėlavos B. Buračo gimnazija (direktorė Rima Kuktienė). Jos mokiniai visuomet padeda darželio pedagogams ir vaikams komunikuoti su užsienio partneriais. Be to mokykla visuomet paskolina trūkstamos biuro įrangos semianrams organizuoti –gražios kaimynystės pavyzdys.

Bendruomenės vakaras vyko Karmėlavos lopšelyje darželyje. Jame svečius pasveikino Kauno rajono Tarybos narys Jonas Mačiulis, kuris ne tik pasidžiaugė svečiais bet ir pranešė, kad Kauno rajono Taryba patvirtino paramą tarptautiniams Karmėlavos darželio projektams. Projektą palaimino Karmėlavos parapijos klebonas Virginijus Veprauskas, kuris paminėjo, kad nesvarbu religiniai ar kultūriniai skirtumai, nes religijų yra daug, o Dievas visiems yra vienas. Darželio direktorė Audronė Milbutienė džiaugėsi, tokie projektai yra itin naudingi vaikams, o per juos ir visai bendruomenei.

Seminarą dalyvavę užsienio šalių pedagogai įveritno aukščiausiais balais. Na, o mums smagu, kad vėl sėkmingai pristatėme Lietuvą ir paskleidėme jos kultūrą.

Džiugu, kad Kauno rajono politikai supranta tokių projektų reikšmę vaikams ir visai bendruomenei. Nuolat jaučiame Kauno rajono Administracijos direktoriaus pavaduotojo Šarūno Šukevičiaus dėmesį, jei prireikia kokios pagalbos ar moralinės paramos. Tik glaudžiai bendradarbiaujant mokyklos ir vietos bendruomenėms, tik turint stiprų ir draugišką kolektyvą įmanoma suorganizuoti tokį puikų seminarą.

Karmėlavos darželio kolektyvas džiaugiasi, kad turi gerus kaimynus ir taria „Ačiū“ Karmėlavos bendruomenei „Židinys“ (vadovas Raimundas Jokimčius) ir Ramučių bendruomenei (vadovas Arūnas Kmieliauskas).